Konya Dolomit Taşı

Konya Dolomit Taşı

Hemen hemen tüm şehirlerimizde üretilen dolomit taşının kullanımı birçok sektörde oldukça yaygındır.

Konya dolomit taşını dış mekanlarda ve iç mekanlarda kullanarak çevrenize düzenli ve güzel bir görünüm getirebilirsiniz. Dış mekanda veya iç mekanda kullanımına bağlı olarak dolomit taşının büyük ya da küçük boyutlarını tercih edebilirsiniz. Konya’da da sıklıkla kullanılan Konya dolomit taşını; bahçe dizaynında, iç dekorasyonlarda, belediye düzenlemelerinde oldukça sık görebilirsiniz.

Tek tek dizilip belediye veya kurumlarda çeşitli şekiller oluşturarak güzel bir görünüm sağlayan dolomit taşlarını; siz de kullanarak bahçenizin güzel bir görünüm elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Çeşitli renklerde kullanılan dolomit taşının ana bileşeni kalsiyum karbonattan (CaCO3) oluşmaktadır. Aslında tortul bir kayaç olan dolomit taşı; çıkarıldığı mekana ve kalitesine bağlı olarak birçok renk ve büyüklükte olabilmektedir. İşleyerek de kullanabileceğiniz dolomit taşını ayrıca renklendirip veya cilalayıp da kullanabilirsiniz.

Kireçtaşının yerini magnezyuma devreden dolomit taşı böylece kireçtaşına göre suda daha az çözünürlüğe sahip olmuş olur. Yani dolomit taşı erozyona karşı daha dayanıklı olmakla beraber içerisinde birçok minerali de aynı anda bulundurur.

Dolomit Taşlarının Saflığına Göre Çeşitleri

Dolomit taşının yapısında çok az bir miktar da olsa demir bulunmasından ötürü renginin sarı ya da bordo gibi geniş renk aralıklarına kayması gayet normaldir. Dolomit taşının içerdiği mineral oranlarına ve çıkarıldığı mekanın toprağına bağlı olarak rengi; açık pembe, gri, sarı, bordo, siyah ve beyaz olabilmektedir. Dolomit taşının rengi bunlar olabileceği gibi boya ve cila gibi işlenme süreçlerinden geçirilerek her türlü renk ve boyutta dolomit taşı elde edebilirsiniz. Ayrıca üzerinde çizgi veya desen bulunan dolomit taşları da piyasada bulunmaktadır.

Bordo Dolomit Taşı

Bordo dolomit taşı özellikle peyzaj alanında oldukça sık kullanılan bir taştır. Üzerinde desen de bulunduran bordo dolomit taşını; evinizdeki saksı diplerinde, bahçe veya havuz kenarlarında kullanarak evinize renk katabileceğiniz gibi ofislerinizde kullanarak çalıştığınız ortamın daha ferah gözükmesine de olanak sağlayabilirsiniz.

Bordo Dolomit Taşı Fiyatları

Genel olarak bordo dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız bordo dolomit taşının kalitesine bağlı olarak bu fiyat aralığının değişebileceğini göz önünde bulundurmanızda fayda var.

 

Gri Dolomit Taşı

Gri dolomit taşı genelde beyaz çizgileri üzerinde bulundurarak karşımıza çıkmaktadır. Belediyeler ve kurumlar tarafından oldukça sık tercih edilen gri dolomit taşını siz de bulunduğunuz ortamda kullanarak mekana düzen ve güzellik katabilirsiniz.

Gri Dolomit Taşı Fiyatları

Genelde cilalı olup olmamasına bağlı olarak rengi değişen gri dolomit taşı; genellikle iç mekanlarda cilalı, dış mekanlarda ise cilasız bir şekilde kullanılmaktadır. Gri dolomit taşının fiyatı ise genel itibariyle kilogram başına 4 lira ile 10 lir arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız gri dolomit taşının miktarı ne kadar fazla olursa fiyat aralığı orana bağlı olarak düşecektir.

 

Beyaz Dolomit Taşı

Beyaz dolomit taşı genel itibariyle en sık kullanılan dolomit taşı olarak bilinmektedir. Birçok alanda kullanılan beyaz dolomit taşı; iç ve dış mekanlarda büyük ve küçük boyutlarda kullanılabilir.

Beyaz Dolomit Taşı Fiyatları

Alacağınız boyutlara göre değişmekle beraber genelde 1 kilogram fiyatı; 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat kalitesine göre bu fiyat aralığı artıp azalabilmektedir.

Siyah Dolomit Taşı

Renginden ötürü mekana kolay uyum sağlaması ve bulunduğu konuma asil bir duruş getirmesinden dolayı oldukça sık kullanılan siyah dolomit taşını; siz de bahçenizde ev dekorasyonunuzda veya ofisinizde kullanarak mekana şık ve modern bir ortam sağlayabilirsiniz.

Siyah Dolomit Taşı Fiyatları

Genel olarak siyah dolomit taşının fiyatı; kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın daha da azaldığını görebilirsiniz.