Kayseri Dolomit Taşı

Kayseri tamburlu dolomit taşı Kayseri ilinde sık sık tercih sebebi haline gelen doğal taş çeşitidir. Farklı peyzaj çalışmalarında artık doğal taşları tercih edilmektedir. Bunların arasında da en çok dolomit taş geçmektedir. Peyzaj düzenlemelerinde ve süsleme amacıyla kullanılmış olan ve en iyi taşlardan bir tanesi olan dolomit taşı, kullanılmış olan alana egzotik farklı sık hava katmaktadır. Bu sebeple de bahçe ve peyzaj çalışmalarında, diğerlerinden farklı doğal taşlar ile birlikte kullanıldığında istenilen görüntüye şekle daha kolay ulaşılabilmektedir. Düzenleme yapılmakta olan bu çalışmalarda hazırlanan projeler ile bina çevrelerinde ve bahçelerde yaşam alanları tamamen farklı renklerde yapılabilmektedir. Peyzaj mühendislik çalışmalarının en vazgeçilmez taşı olarak kullanılmaktadır. Genellikle de Süsleme aracı olarak kullanıldığından istenilen desenler de daha kolay verilmektedir.

Kayseri Beyaz Dolomit Taşı

Peyzaj ve dekoratif amaçlı çalışmaların vazgeçilmesi sayılan bu beyaz dolomit taşı boyutları, 15 mm ile 100 mm arasında farklılıklar göstermektedir. Ayrıca büyüklük durumuna göre de sınıflandırılmaktadır. Bu Beyaz dolomitler, bahçe mekan düzenlemelerinde, bina ve mağaza girişlerinde, ve çeşitli dekoratif çalışmalarda yine farklı olarak akvaryumlarda kullanılmaktadır. Sıra dışı görüntüye ve şık görünüme sahiptir. Doğal bir taş olduğu için de içerisinde hiçbir kimyasal bulundurmaz. Kullanılmış olan bu yerlerde canlı sağlığı için hiçbir tehdit oluşturmaktadır. Peyzaj çalışmalarının en dekoratif taşları olarak da kullanılmaktadır. Bahçe düzenlemelerinde ise daha çok ağaç diplerinde ve küçük boyutlu beyaz dolomitler ve peyzaj işlemlerinde de tercih edilen bu dolomit taşlarının farklı özellikleri bulunmaktadır. Renk tarz şekilleri fazla olması, hatta farklı ölçülerde ve farklı renklerde doğal olarak bulunması en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Tortul kayaç olarak adlandırılmakta doğada fazlasıyla yer alıyor. Taşların renk yapıları da, dayanıklılık özellikleri de artırmaktadır.

Dolomit Taşının Özellikleri

Dekorasyon amaçlı kullanılan ve peyzaj gibi farklı işlemlerinde rahatlıkla tercih edilmekte olan bu dolomit taşlarının farklı özellikleri renkleri bulunmaktadır. Renk tonlarının fazla olması, farklı ölçülerde de doğal olarak bulunması ise en önemli özelliklerindendir. Kireç taşı olarak da doğada yer alması ve taş bileşimlerinde de magnezyum karbonat, kalsiyum karbonat bulunmaktadır ki tortul kayaç olarak doğada yer almaktadır. Bu dolomit taşı renk yapıları ve dayanıklılık özelliklerini artırmaktadır.