Dolomit Taşı Üretimi

Tamburlu dolomit taşı Kireçtaşlarından olan kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat ile oluşmaktadır. Bundan kaynaklı  bileşimi açısından kireçtaşları ile ilişkisi olan ve yatay ve düşeyde daima kireçtaşları ile geçişli olmaktadır. Dolomit taşı bünyesindeki kalsit ve dolomit oranlarına göre bazı özel  araştırmacılar tarafından teorik bileşim baz alınarak sıralanmaktadır. Çok değişik sektörlerde kullanılan bu dolomit taşı Türkiye’de üretimin çok önemli olduğu ve bölümü sadece demir-çelik ve cam sanayinde kullanılmaktadır.

 

Dolomit Taşları Kullanım Alanları

Birçok kullanım alanları oluşmaktadır. Günümüzde yaşam alanlarından tutun da park bahçe gibi farklı farklı ortamlarda farklı renk ve şekiller bakımından zengin olan bu dolomit taşı peyzaj bakımından bahçe bakımından süslemeler yapıldığında göze daha güzel gözükerek bulunduğu ortamı rahat ve sakinleştirme yapma özelliğine de sahiptir. Çevre düzenleme ve peyzaj amaçlı tarımsal amaçlı ve dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Seçenek olarak ise;

  • Siyah Dolomit Taş
  • Ebatlı Dolomit Taş
  • Çuvallı Dolomit Taş
  • Dekoratif Dolomit Taş
  • Renkli Dolomit Taş
  • Siyah Dolomit Taş olarak değişmektedir.

Dolomit taş türleri bakıldığında aslında tamamen doğal taşlardır ve çeşitli  farklı boyuttan  oluşmaktadır.. Dolomit çeşitlerinin boyutları birbirinden çok   farklı ölçülerdedir  ve kullanım alanları ise farklı mekanlar olabilmektedir.

Dolomit Taş Çeşitlerine Göre Fiyatlandırılması

Doğal olan bu Dolomit taşı söylendiği üzere kullanım alanı oldukça geniş yelpazesine sahiptir. Bu taşlar için de şekil ebat ve modellerine göre  fiyat seçenekleri vardır. Fiyatlandırmalar Firmalar tarafından, farklı taş boyutlarına ebatlarına göre değişmektedir. Bu Dolomit taşlarının farklı ölçüleri bulunduğundan 1 ile 3 cm, 3 ile 5 cm, 5 ile 7 cm gibi farklı aralıklarda var olduğu doğal olarak  her türlü ölçü içinde fiyatlara sahip olarak değişmektedir. Dolomit taşlar şekil ve  Taş renk ve boyutlarını kesinlikle kullanım alan verilen şekillere  göre seçilmelidir. Bahçe dekorasyonlarında sıkça kullanılan, bu küçük ve yassı Dolomit taşların ise fiyatları diğerlerine göre tamamen farklı ama yine de yapılacak işlere göre değişmektedir. Doğadan elde edilen bu dolomit taşların üretimi dünyada ve farklı ülkeler tarafından da  yapılmaktadır.